No Future

Weblog přesunut na atd.havrlant.net

Kam s logem?

22 leden 2006, 12:42
rubrika XHTML-semantika

Nechci zde řešit umístění loga na stránce, ale spíše umístění loga v kódu. Aneb má se logo nebo nějaký obrázkový nadpis či odkaz vkládat skrze kaskádové styly nebo jednoduchou značkou <img>? Sám jsem si nasadil brouka do hlavy a nemůžu ho vyřešit.

Obě možnosti mají své pro i proti. Logo nebo obrázkový odkaz je v podstatě pouze hezčí podoba nějakého textového ekvivalentu, což znamená bod pro kaskádové styly, protože všechny obrázky, které slouží dekoračním účelům (což takový obrázkový nadpis splňuje, neb ho autor používá především z důvodu, že je hezčí než běžný text), by se měly vkládat do stránky přes kaskádové styly.

Na druhou stranu ovšem takovýto obrázek má vysokou informační hodnotu, nelze jednoznačně říci, že to je součást nějaké grafiky (platí obzvláště u loga). Obrázky, které mají informační hodnotu by zase měly být vkládány přes značku <img>. Takže rozpor.

Logo webu bývá obvykle důležité, reprezentuje nějakou společnost nebo firmu a tak by nebylo moudré, aby třeba s vypnutými styly byl vidět pouhopouhý text, namísto loga. Už jenom z tohoto důvodu bych doporučil logo vkládat přes značku <img>. Navíc u loga nelze tak jednoznačně říci, že je to pouze hezčí ekvivalent textové podoby, logo je spíše symbol, proto nemá v kaskádových stylech co dělat. Docela mne zarazilo, že třeba dobrý web má logo vkládané právě skrze kaskádové styly, zajímal by mne důvod. Připadá mi, že s rozmachem kaskádových stylů se každý snaží co nejvíce věcí udělat právě přes CSS a na staré dobré HTML se zapomíná. Vůbec bych se nedivil, kdybych někde uviděl tento zápis, protože webdesigner byl líný na konci odstavce udělat tečku:

p:after{content:"."}

Naproti tomu obrázkové odkazy, když už je skutečně chcete použít, by měly být vkládány skrze CSS, neboť zde se již skutečně jedná pouze o hezčí podobu nějakého textu a zároveň to obvykle nebývá nějaký charakteristický symbol daného webu jako třeba to logo.

Související odkaz: Náhrada textu obrázkem

Komentáře [4]

Nová subdoména u Yuhůa - polopate.jakpsatweb.cz

21 leden 2006, 18:51
rubrika internet

Nevím, jestli už to někde zveřejňoval Yuhů, nevšiml jsem si, ale autorka Blanka na wz fóru oznámila přesunutí svého původního webu polopate.wz.cz pod ochranná křídla jakpsatweb.cz – polopate.jakpsat­web.cz. Tak se tam můžete mrknout, je to, podle mého názoru, pěkné čtení. Docela bez problémů to zapadá mezi ostatní články a návody na jakpsatweb.

Komentáře

Správně využitý Flash

21 leden 2006, 17:07
rubrika no-future

To zase někdo v naší třídě objevil blbost! Kdo neviděl, nepochopí.

Všechno se to nachází na adrese www.weebls-stuff.com v sekci toons. Některé animaci jsou sice opravdu špatné, ale jiné to zase desetkrát vyvažují. Máte-li chvíli času a nejste zrovna na modemu, proklikejte alespoň něco málo z Most Popular. Vřele mohu doporučit snímek Badger, dále to samé, ale ve verzi oslavující Anglii (určitě se dodívejte až na konec, ať víte kdo vyhraje) a na konec si dejte předělávku Pána prstenů. Z ostatních témat bych doporučil zejména aaaaaaaaaaaaahaha nebo bonjour (zde se výjimečně i něco mění a něco děje).

To ale pochopitelně není všechno, ještě si totiž můžete zahrát některou z úžasných her. Samozřejmě nejlepší z nich je Atomic Badger Racing, kde závodíte s Badgery, sázíte, hážete na ostatní soupeře bomby a mezerníkem používáte klasické nitro. Atmosféra je dokonalá, napětí by se dalo krájet, prostě kdejaká supergrafická 3D střílečka je proti tomu úplné nic…

Komentáře [2]

Zajímavé praktiky Intervalu

17 leden 2006, 15:41
rubrika internet

Zdá se mi, že to jde poslední dobou s Intervalem tak nějak od desíti ke třem a to nejen kvůli velmi malému počtu publikovaných článků za posledních pár týdnů.

Už u Martyho jste si mohli přečíst, že i Interzen je letos nějaký prapodivný. Údajný důvod nepřijetí Hulánova webu (nesplňuje technické požadavky), zdá se mi poměrně směšný. Je-li Interzen pouze pro technicky dokonalé weby = validita plus naprostá shoda se specifikací, nemůže být tato soutěž za žádných okolností objektivní a smysluplná. Dobré weby mohou být klidně nevalidní nebo nedodržovat některou část specifikace. Navíc, brali bychom-li podmínky Interzenu doslova, nesměl by se do soutěže přihlásit web psaný třeba v HTML (viz věta „Projekt musí splňovat technologickou specifikaci CSS a XHTML“). To už mi přijde jako docela slušná diskriminace a upřímně doufám, že takhle doslova by se ty podmínky vykládat neměly. Stejně tak bych rád věděl, jestli všechny zbylé weby, které byly přijaty, tyto pravidla do puntíku splnily, jako je to vyžadováno u Radka. Mrzí mě, že se k tomu pan Málek ještě nijak nevyjádřil (alespoň jsem si nevšiml).

V komentářích pod článkem o Interzenu se ne nečekaně rozjela štvanice proti Hulánovi, pochopitelně nechybí spousta inteligentních příspěvků. Názor je poměrně jednoznačný, Hulán je namyšlený parchant, propaguje svůj CMS a proto nemá právo jít do této soutěže. Ač sám Radka někdy nemusím, proti tomuto názoru jsem na Intervalu vystoupil, ať má ta debata alespoň nějaký smysl (kromě nadávání na Hulánovu osobu, samozřejmě).

Mimojiné jsem se také na vlastní kůži setkal s onou slavnou cenzurou na Intervalu. Kdo neví/nezná: jestliže se vám podaří projít přes náhled například s textem „owebu“, budete dobří. Mně to vyhodilo krásnou hlášku „Spam byl zablokován…“. Stejně tak se vám patrně do komentářů nepodaří propašovat webylon. A já si vždycky naivně myslel, že zde vládne svoboda slova. Na Intervalu asi ne, taková pravda z Webylonu by ještě mohla otřást duší nejednoho čtenáře tohoto magazínu ;-).

Komentáře [8]

Další problém se značkou menu

15 leden 2006, 09:58
rubrika XHTML-semantika

Že je má oblíbená značka zavržená a tudíž všemi striktními webdesignery zároveň opovrhovaná, na to už jsem si zvykl. Ale nedávno jsem narazil na problém, který mě dost zaskočil. Do značky menu totiž nemůžete zanořit další značku menu.

Už dlouho jsem nepotřeboval menu zanořit, takže jsem si toho všiml až teď, což mě docela mrzí. Začínám si opravdu myslet, že si W3C na značku menu opravdu nějakým způsobem zasedlo. Jako by nestačila nálepka deprecated. Takže k věci. Pokud chcete zanořit nějaký seznam, provedete to takovýmto způsobem:

<ul>
<li>film
  <ul>
  <li>Mechanický pomeranč</li>
  <li>Tři oříšky pro popelku</li>
  </ul>
</li>
<li>hudba
  <ul>
  <li>Nirvana</li>
  <li>Visací zámek</li>
  </ul>
</li>
</ul>

Tento příklad je jednak funkční a jednak také validní. Nyní si namísto značky <ul> dosaďte značku <menu> a opět zvalidujte. Možná vás překvapí výsledek – validní to není, protože prostě do značky menu již další seznam nenarvete (ani <ul>). Takže mě napadají celkem tři možnosti řešení:

Nevidím jediný rozumný důvod, proč bych nemohl zanořit menu. A pokud by už někdo nějaký ten důvod proti zanořování menu našel tak zase nevím, v čem si pomůžeme, když namísto značky menu použijeme značku ul, která se tedy zanořovat může.

Komentáře [7]

Matematická záludnost aneb když se jedna rovná dvěma

13 leden 2006, 15:22
rubrika Testy

Nevím, jak už je to staré, ale asi dost. Nedávno jsme to dostali v matematice na nějakém papíru s příklady a docela mě to zaujalo.

Takže následující postup dokazuje, že tato rovnost platí: 1 = 2.

1 = 1
x2 – x2 = x2 – x2
x(x – x) = (x – x)(x + x)
x = x +x
x = 2×
1 = 2

Kdepak je chyba? ;-)

Komentáře [7]

HTML hádanka

9 leden 2006, 06:36
rubrika Testy

Jednoduchá hádanka.

Proč je tento zápis validní:

<p><a href=weblog/internet/><span></span>odkaz</p>

Ale tento zápis validní není:

<p><a href=weblog/internet/><span></span>odkaz</a></p>

Nevěříte-li, můžete se podívat na příklady těchto zápisů v praxi: první zápis a druhý zápis. Nápověda: jedná se o HTML test, ne XHTML test, to hraje trošičku roli. Nápověda druhá – nejedná se o chybu validátoru.

Komentáře [17]

Lupa - samé kvalitní názory!

7 leden 2006, 23:06
rubrika se-spetkou-ironie

A to doslova a bez ironie.

Podíváte-li se na Lupu, spatříte jeden z nejlepších českých serverů o Internetu. Na druhý pohled by vás již mohly zaujmout místy zajímavé a místy již ne tak zajímavé články a na třetí pohled vás možná zaujmou tamější komentáře. Jistě si povšimnete zvláštnosti, která se jen tak nevidí a z čehož se dá usoudit pouze jediné – na Lupu chodí samí vzdělanci a inteligentní lidé, kteří ze sebe sypou pouze samé kvalitní názory. Ostatní servery mohou Lupě tyto návštěvníky pouze závidět a ve skrytu duše doufat, že jednoho dne tito moudří lidé navštíví i jejich weby. A až se tak stane, možná na celém světě ubyde různých flamů a nekončících diskusí na základní filosofické otázky webdesignu a každý bude s radostí číst tyto kvalitní názory.

Pro úplnost dodávám screenshot (png, asi 100KB), aby i pozdější generace spatřily, že v těchto šťastných dnech byla přímo radost pročítat Lupu ;-).

Komentáře [3]

Neokrádejte majitele webů!

7 leden 2006, 21:25
rubrika internet

Myslím si, že většina zkušenějších a „internetuzna­lejších“ uživatelů již někdy okrádalo majitele různých webů. Jak? No přece blokováním reklamy.

Nesnáším blokování reklamy a nechápu ty lidi, co se k tomu sníží a používají nějaký ten adBlock či si „správně“ nastaví Kerio Personal Firewall. Vždyť majitelé webů poskytují přístup na své stránky zcela zdarma, respektive jediná věc, kterou za návštěvu „platíte“, je právě shlédnutí reklamy. Ovšem tím, že se vám žádná reklama nezobrazí, vlastně jenom snižujete potenciální zisk majiteli, čímž ho de facto pouze sprostě okrádáte. Představte si, kdyby se takto bezohledně choval každý. Majitelům webů by tak okamžitě klesl zisk z reklamy prakticky na nulu.

Jak by bylo vám, kdybyste vlastnili nějaký web a část (jakkoliv velká či malá) vašich příjmů by vycházela právě z reklamy a chodili by k vám především uživatelé, kterým se ta reklama tak nějak nezobrazuje. Určitě byste byli štěstím bez sebe, že ano? Do této situace se může dostat každý. Dneska je vám X let, říkáte si, jak jste vychytralí, že blokujete reklamu, ale až vám bude X+2 let, klidně můžete dostat nápad, založíte vlastní web, který bude úspěšný, vložíte na ni reklamu a budete se těšit z toho, jak vám tam budou chodit lidé s vaším oblíbeným adBlockem.

Nejhorší na tom je, že se to někdo ještě snaží nějak obhájit, že to jako není nic špatného. Prostě něco v tomto smyslu:

V časopisech také přeskakuji stránky s reklamou.

Tak tu reklamu přeskakujte i na webu, ignorujte ji, ale neblokujte. Další podobné nesmyslné řeči:

Já platím za stažená data a tak si já sám rozhodnu, co stáhnu a co ne.

Další mýlka. Web by měl být chápán jako celek, není správné si nechat zobrazit pouze polovinu obsahu, protože ta druhá půlka se mi prostě nějakým způsobem nelíbí. Taky ve stánku neřeknete prodavačce, ať vám z těch novin vystříhá všechny reklamy, že nechcete platit deset korun za něco, co vás nezajímá.

Blokujete-li si jakýmkoliv úmyslným (vlastně i neúmyslným) způsobem reklamu, okrádáte tím chudáka majitele stránek.

Komentáře [18]

Zajímavý SEO analyzátor

4 leden 2006, 22:38
rubrika se-spetkou-ironie

Zaslechl jsem zvěsti o novém SEO analyzátoru a tak jsem se rozhodl, že ho vyzkouším. Dospěl jsem k názoru, že mu nevěřím ani nadpis mezi tagy <h1>.

Už o něm psala spousta weblogů (conBLOG, Marty, Mazlo), tak jsem si myslel, že by to mohl být zajímavý nástroj. Nemýlil jsme se. Na sémantice mi to naměřilo plných sto bodů ze sta, zde na weblogu se nějaké chyby už objevily. Zaujaly mne ovšem chyby, které mi to vypsalo a tak jsem si sepsal pokusnou stránku, na které jsem demonstroval sílu onoho analyzátoru.

Takže jsem do analyzátoru vrazil svou pokusnou stránku (prohlédněte si prosím její zdrojový kód) a nechal ji zanalyzovat. Výsledek? Krásných šedesát bodů! Spolehlivost onoho analyzátoru se pohybuje v opravdu hlubokých záporných číslech. Například mi to napsalo, že mi to v dokumentu nenašlo žádné deprecated elementy. Což pochopitelně není pravda, můj oblíbený element <menu> zavržený je. Další body jsem nahrabal na tom, že můj kód je malý. To je všechno, zbytek mám špatně. Takže shrnuto podtrženo jsem dostal šedesát bodů za to, že nepoužívám zavržené elementy, což není pravda a za to, že mám malý kód. Tomu říkám SEO ;-).

Mezi další perly počítám i to, že mi to například vyhodí chybu, když používám přímý styl. Expert na SEO tedy nejsem, ale proč by přímý zápis stylu měl proboha něčemu vadit? Obzvláště zrovna optimalizaci pro vyhledávače. Stejně tak používání částečně sporných elementů <i> a <b> (viz Mazlo). Na toto téma už diskuse proběhla a došlo se ke zcela jasnému závěru, že tag <strong> by měl vyhledávač chápat stejně jako tag <b> a obdobně by to tedy mělo být s <em> a <i>. Takže tohle také nemůže být považováno za chybu.

Dalších nesmyslů jsem si tam již nevšiml a jsem šťastný za to, že má stránka stvořená za deset vteřin dostala šedesát bodů ze sta.

Komentáře [9]
Starší články Novější články

Rubriky

 • No Future
 • Internet
 • Se špetkou ironie
 • XHTML a sémantika
 • Testy
 • Oblíbené weblogy

 • La Trine
 • Derův zápisník
 • Yuhůův weblog
 • acciBlog
 • Martyho weblog
 • Ronnieho weblog
 • zimmiho blog
 • conBLOG
 • Klokynov blog
 • Buchtič blog
 • Dům mlhy
 • Anne’s Weblog
 • Mabfredův básnický blog
 • Další odkazy

 • Sémantika
 • MiSHAK
 • můj starší blog
 • Textpattern česky
 • Textpattern oficiální web
 • Jakpsatweb
 • Kocourek Koudy
 • Webylon