No Future

Weblog přesunut na atd.havrlant.net

Vítejte v magickém světě XHTML!

19 únor 2006, 14:32
rubrika se-spetkou-ironie

Předem se omlouvám za stupiditu následujícího příspěvku, ale prostě jsem si to nemohl odpustit.

Určitě již všichni znáte tu otřepanou básničku, že XHTML se musí posílat nejlépe jako application/xhtml+xml a že když se posílá jako text/html, tak to vlastně žádné XHTML není. Ale možná ne všichni vědí, jak to potom taky může dopadnout. Stránka by se měla nejprve zkontrolovat zda je well-formed a až potom by měl prohlížeč začít s vykreslováním. To znamená další zbytečné zdržování. Obzvláště u velkých diskusí typu živě.cz či lide.cz to musí být paráda.

Má to ale jeden háček. Stránka se začne vykreslovat, pouze pokud je well-formed. Pokud není, měl by prohlížeč vyhodit strašlivý error. Takže stačí jediná chybka a návštěvník uvidí ze stránky velký kulový. Aneb přístupnosti zdar. Ještě štěstí, že IE tenhle MIME typ nepodporuje. Aspoň se o něj prakticky nikdo nesnaží. A když přece, dopadá to špatně ;-). Takže ať už píšete v čemkoliv, proboha neposílejte stránku jako application/xhtml+xml, pokorně vás prosím :-).

Komentáře [9]

Web o hackovani

25 leden 2006, 18:39
rubrika se-spetkou-ironie

Tak jsem dneska náhodou narazil na výborný a hezky názorný web o hackování.

Web je spíše strohého rázu, je vidět, že to nepsal žádný upovídaný človíček. Celá suchá a fádní teorie je navíc doplněna o vhodně zvolené obrázky, které tomu teprve dodávají patřičný švih. Příjemné pak je, že si tamější služby můžete i objednat přes jednoduchý online formulář. Tomu říkám luxus.

Zbývá již jen adresa webu: hackujeme.sk.

Komentáře [5]

Lupa - samé kvalitní názory!

7 leden 2006, 23:06
rubrika se-spetkou-ironie

A to doslova a bez ironie.

Podíváte-li se na Lupu, spatříte jeden z nejlepších českých serverů o Internetu. Na druhý pohled by vás již mohly zaujmout místy zajímavé a místy již ne tak zajímavé články a na třetí pohled vás možná zaujmou tamější komentáře. Jistě si povšimnete zvláštnosti, která se jen tak nevidí a z čehož se dá usoudit pouze jediné – na Lupu chodí samí vzdělanci a inteligentní lidé, kteří ze sebe sypou pouze samé kvalitní názory. Ostatní servery mohou Lupě tyto návštěvníky pouze závidět a ve skrytu duše doufat, že jednoho dne tito moudří lidé navštíví i jejich weby. A až se tak stane, možná na celém světě ubyde různých flamů a nekončících diskusí na základní filosofické otázky webdesignu a každý bude s radostí číst tyto kvalitní názory.

Pro úplnost dodávám screenshot (png, asi 100KB), aby i pozdější generace spatřily, že v těchto šťastných dnech byla přímo radost pročítat Lupu ;-).

Komentáře [3]

Zajímavý SEO analyzátor

4 leden 2006, 22:38
rubrika se-spetkou-ironie

Zaslechl jsem zvěsti o novém SEO analyzátoru a tak jsem se rozhodl, že ho vyzkouším. Dospěl jsem k názoru, že mu nevěřím ani nadpis mezi tagy <h1>.

Už o něm psala spousta weblogů (conBLOG, Marty, Mazlo), tak jsem si myslel, že by to mohl být zajímavý nástroj. Nemýlil jsme se. Na sémantice mi to naměřilo plných sto bodů ze sta, zde na weblogu se nějaké chyby už objevily. Zaujaly mne ovšem chyby, které mi to vypsalo a tak jsem si sepsal pokusnou stránku, na které jsem demonstroval sílu onoho analyzátoru.

Takže jsem do analyzátoru vrazil svou pokusnou stránku (prohlédněte si prosím její zdrojový kód) a nechal ji zanalyzovat. Výsledek? Krásných šedesát bodů! Spolehlivost onoho analyzátoru se pohybuje v opravdu hlubokých záporných číslech. Například mi to napsalo, že mi to v dokumentu nenašlo žádné deprecated elementy. Což pochopitelně není pravda, můj oblíbený element <menu> zavržený je. Další body jsem nahrabal na tom, že můj kód je malý. To je všechno, zbytek mám špatně. Takže shrnuto podtrženo jsem dostal šedesát bodů za to, že nepoužívám zavržené elementy, což není pravda a za to, že mám malý kód. Tomu říkám SEO ;-).

Mezi další perly počítám i to, že mi to například vyhodí chybu, když používám přímý styl. Expert na SEO tedy nejsem, ale proč by přímý zápis stylu měl proboha něčemu vadit? Obzvláště zrovna optimalizaci pro vyhledávače. Stejně tak používání částečně sporných elementů <i> a <b> (viz Mazlo). Na toto téma už diskuse proběhla a došlo se ke zcela jasnému závěru, že tag <strong> by měl vyhledávač chápat stejně jako tag <b> a obdobně by to tedy mělo být s <em> a <i>. Takže tohle také nemůže být považováno za chybu.

Dalších nesmyslů jsem si tam již nevšiml a jsem šťastný za to, že má stránka stvořená za deset vteřin dostala šedesát bodů ze sta.

Komentáře [9]

Webdesignérský vtip

28 prosinec 2005, 15:50
rubrika se-spetkou-ironie

Při brouzdání po nekonečných pláních internetu jsem narazil na web Radka Hrabůvky, kde má Radek umístěné HTML a CSS perličky. Některé z nich jsou opravdu skvostné… Doporučuji navštívit a pročíst.

Za všechny bych si tady dovolil citovat jeden zdroják, který se mi opravdu líbil:

<p>Optimazizováno pro MS Internet Explorer, 1024 x 768</p>
<hr>
<BLINK>Chce ODYSSUES chatu? NAPIŠTE MI!</BLINK>
<hr>
Komentáře [3]

Příprava na stužkovák

7 prosinec 2005, 16:37
rubrika se-spetkou-ironie

Tak a je to tady, zítra mám svůj první stužkovací večírek. Snad bude legrace.

Přípravy na stužkovák začaly přibližně před měsícem, kdy se kupodivu celá třída shodla na tom, že večírek uskutečníme v Mrkvi. V životě jsem tam nebyl, takže nemůžu blíže popsat vnitřek tohoto klubu, ale za to znám „mrkví“ pověst. Prý se tam celá třída ani pořádně nevejde, respektive si všichni nesedneme, což tedy bude ještě hodně zajímavé, protože jsme tam pozvali ještě všechny profesory, co nás učí. No a pokud se tam těžko vejde třicet lidí, nejsem si zrovna jistý, jestli se tam v pohodě vleze pětačtyřicet lidí. Pokud se zrovna v Mrkvi nekoná nějaký stužkovací večírek (imho takovou akci hostí poprvé v životě), tak se tam schází sebranka hiphoperů, technařů, teknařů a drumm'n'bassáků, každý druhý tam hulí trávu a všichni jsou neuvěřitelně free. Do tohoto poklidného prostředí jsme tedy zasadili náš stužkovací večírek.

Jak už jsem říkal, přípravy začaly před měsícem. Kromě místa, kde se bude večírek konat, jsme se ještě dohodli na tom, že koupíme bečku piva. Možná dvě. To bylo, po hodinové schůzi, všechno, co jsme vyřešili. Asi před dvěmi týdny se opět o stužkováku začalo rokovat a tentokrát byly na řadě trička a stužky. Z nekonečného množství kvalitních návrhů jsme nakonec vybrali poměrně hezké tričko, ač já osobně hlasoval pro tričko s huhulákem, které bylo mnohonásobně veselejší a pestrobarevnější. Bohužel jsem byl přehlasován:( Mimojiné trička ještě nedorazila, ač jsme je objednávali se slušným předstihem dvou týdnů.

Co se týče hesla na stužku, poměrně dlouho jsme ne nemohli shodnout. První návrh, který nebyl okamžitě zavrhnut, bylo heslo Sex, drogy a rock'n'roll, které bylo záhy upraveno do poklidnější podoby Sex, prachy a rock'n'roll. Další návrh, o kterém stojí za to se zmínit bylo pseudofrancouzské Posse rem ese, ovšem velice brzy jsme zjistili, že se to pro nás nehodí. Třetí návrh pak vzešel z nejradikálnější části naší třídy a sice Xylao. A co to vlastně znamená? No, to právě nikdo neví. Prostě Xylao. V každé třídě jeden čas frčí nějaká blbost, někde to je klasika jako: „Bere što ta?“ „Co?“ „HOVNO!!!“ (nejblbější zábava na světě;-) nebo „Já mám blbý sešit? Tvoje babka má blbý sešit!“. No a u nás v tu dobu prostě vládlo Xylao, takže se to pár spolužáků snažilo protlačit i na stužkovák. Do posledního kola se nakonec probojovaly tři hesla: první Sex, prachy a rock'n'roll, druhé Xylao a třetí jedním labilním spolužákem navrhované Sex, prachy a Xylao. Doteď se tomu divím, ale nakonec přeci jen vyhrálo Sex, prachy a Rock'n'roll. Stužky už jsem dokonce viděl, sytě červené s bílým nápisem.

Program jsme řešili toto pondělí a padl tam návrh, že se prostě rozdělíme do skupinek a každá musí něco udělat. No super, vymyslet něco inteligentního, abyste se příliš neztrapnili za tři dny, no nevím. Ti, co již měli něco připravené, byli v suchu, zbytek se na to vykašlal… Ano, patřím k těm druhým;-) Dnes – podotýkám, že stužkovák je již zítra – se řešilo oblečení(!) aneb jak se obléknout. Poměrem 27:0 (šest nepřítomných) se rozhodlo, že půjdeme v neformálním oblečení. Poté ovšem někoho napadlo, že bychom mohli jít v rock'n'rollovém oblečení (po vzoru našeho hesla). To je sám o sobě dobrý nápad, bohužel tento nápad padl až příliš pozdě. Za jeden den sehnat rock'n'rollové oblečení bylo pro většinu spolužáků nadlidský úkol (opět včetně mě, i když něco jsem doma našel, ale Elvis by asi ze mě nebyl), takže to bohužel ztroskotalo. Škoda, mohlo být veselo. Další návrh byl, že bychom si opět vzali příklad z našeho hesla, ale dominantní slovo by nebyl „rock'n'roll“, ale „peníze“. To také ztroskotalo na všeobecně chudých poměrech v naší třídě. Čekáte-li, že někdo navrhl, že bychom mohli jít za děvky, tak jste na omylu, žádný takový návrh nepadl.

Ještě co se týče zábavy – jedna skupinka (ta, co navrhovala Xylao) si přichystala vystoupení Šum svistu – nakoupili samé žlutavě zářivé oblečení, tygří oblečky, květinkované košile a spousty prskavek, takže to bude show větší, než by předvedl sám mistr Dan Nekonečný!

Teď mě tak napadá, že si nepamatuji, že bychom řešili nějaké jídlo nebo tak něco… Snad to tam ti profesoři nějak přežijí.

Komentáře [6]

Někdy se chovám zvláštně

21 listopad 2005, 18:16
rubrika se-spetkou-ironie

Normální člověk, obzvláště pokud vlastní svůj weblog, když chce reagovat na něčí spot nějakým delším názorem, napíše ho právě na svůj weblog a do komentářů pouze vepíše odkaz na ten svůj článek. To by ovšem bylo moc jednoduché, proto jsem to udělal přesně naopak. Do komentářů jsem napsal celý dlouhý příspěvek a onen komentář pak z tohoto blogu odkáži. Vůbec to není nesmyslné:-)

Tudíž kdo chce znát mých 50 nejoblíbenějších písniček, nechť navštíví zimmiho blog. S drobným odstupem času zjišťuji, že jsem zapomněl na jednu velkou převelkou ba dokonce největší zpěvačku Madonnu, od které sice nemám žádné album, ale to vůbec nevadí, Madonna je prostě boží.

Komentáře

Jak jsem zjistil, že vlastním hudební server

16 listopad 2005, 14:22
rubrika se-spetkou-ironie

Včera se mě moje milá spolužačka (ta samá, která mi nedávno poslala ten hoax – i když to vlastně nakonec neposlala ona, protože to byla jen shoda jmen a emailů) zeptala na to, proč mám stránky o jednom inkriminovaném hudebním nástroji.

Nikdy předtím jsem si toho nevšiml, že vlastním doménu jednoho hudebního nástroje. A že je ten nástroj slavný a úspěšný! Dokonce se dá říci, že se jedná o jeden z nejstylovějších nástrojů vůbec. Stylovější než kytara, méně náročné na hraní než triangl a přitom je hra o to více kouzelnější a zajímavější.

Pořád netušíte o čem mluvím? Podívejte se na název domény, na které tento weblog stojí a běží – oflashi.net. Oko bystrého čtenáře si již muselo všimnout (musíte částečně potlačit přirozenou anglickou výslovnost) a pro ty méně bystré, jako jsem třeba já, ještě malá nápověda o historii toho inštrumentu:

Historie tohoto hudebního nástroje sahá údajně do 16. století, do východní Asie. V první polovině 18. století se nástroj dostal do Evropy, kde se jeho hudbě těšily vyšší společenské vrstvy na zámcích, letních sídlech a v salonech. Později sloužil tento nástroj lidu, to znamená, že se rozšířil do krčem, hospod, restaurací a na různé lidové slavnosti. Lze připomenout, že majitelé těchto nástrojů a zpěváci při jejich putování od dvora či dvorku, od vesnice k vesnici, přenášeli též různé krajové zprávy.

V přelomu posledního století dosáhly tyto nástroje svého technického vrcholu. Mnohé firmy a podniky vyráběly přístroje a instrumenty, které na sebe upozorňovaly svým vybraným hlasem a také vnějším vzhledem. V Německu to bylo známé městečko Waldkirch, které se proslavilo výrobou těchto instrumentů. Ale také v jiných městech, ba i v Čechách a na Moravě vznikly celé dynastie řemeslníků zabývajících se touto výrobou. Jsou známé originální názvy těchto nástrojů, jako je „kameník, čeliš, vavřín, raffin“ a další.

Tak teď už to musí být jasné, ne?

Komentáře [9]

Jak bez Flashe a bez Javascriptu rozpohybovat stránku

12 listopad 2005, 12:05
rubrika se-spetkou-ironie

Sice se říká, že stránky by měly být statické, že by na nich mělo být co nejméně animovaných gifů, ještě méně různých Flashových blbůstek, ale mezi námi – to by pak ty stránky byly poněkud nudné a fádní. Jenomže pokud rozpohybujete stránku ve Flashi, existuje možnost, že si uživatel Flash vypne. Stejně tak například Javascript nebo obrázky. Proto vám tedy předvedu způsob, jak elegantně rozpohybovat stránku jen za pomocí čistého nefalšovaného html.

Ke všemu budeme potřebovat pouze jednoduchý tag <marquee> a několik atributů, které tento příkaz podporuje. Kdo by tento již vcelku památný tag neznal, může si prohlédnout jednoduchý příklad běžící textu, který byl stvořen právě díky <marquee>.

Teď ještě těch několik atributů, které budeme potřebovat. Takže předně direction="down | left | right | up", což určuje směr, kam se bude text pohybovat. Potom se bude docela určitě hodit behavior="scroll | alternate | slide". Scroll je defaultní, text prostě jede, jede, jede a když dorazí na konec, přesune se zase na začátek. U alternate text jede, jede, jede a až narazí na konec, odrazí se a jede zpátky opačným směrem. Poslední možnost slide je jednoduchá, text jede, jede, jede a až dorazí na konec, tak se prostě zastaví.

A za pomocí těchto několika atributů a trochu css pozicování můžete udělat krásné dynamické stránky (prohlížejte prosím v Opeře, nechtělo se mi to již optimalizovat pro FF nebo MSIE).

To ale pochopitelně není všechno. Na další experiment již bude opět potřeba Firefox, protože Opera nepodporuje text-decoration:blink (alespoň 9.0, nevím teď, jak starší Opera) (Opera blink podporuje, jenom autor je slepý a nevšiml si toho:-). Stačí přidat několik takovýchto blinků a opět to vypadá o něco víc cool.

A pak že je normální html jenom statické a nudné;-)

Komentáře [9]

Rubriky

 • No Future
 • Internet
 • Se špetkou ironie
 • XHTML a sémantika
 • Testy
 • Oblíbené weblogy

 • La Trine
 • Derův zápisník
 • Yuhůův weblog
 • acciBlog
 • Martyho weblog
 • Ronnieho weblog
 • zimmiho blog
 • conBLOG
 • Klokynov blog
 • Buchtič blog
 • Dům mlhy
 • Anne’s Weblog
 • Mabfredův básnický blog
 • Další odkazy

 • Sémantika
 • MiSHAK
 • můj starší blog
 • Textpattern česky
 • Textpattern oficiální web
 • Jakpsatweb
 • Kocourek Koudy
 • Webylon