No Future

Weblog přesunut na atd.havrlant.net

Jsme národ idiotů?

3 březen 2006, 00:13
rubrika internet

Asi jo. Jinak si neumím vysvětlit, co se to poslední dobou na internetu děje. Nebo se dělo vždycky a já to nějakým záhadným způsobem přehlížel. To spíš.

Nesnáším idioty (berte to slovo jako čistou urážku, nikoliv nějaký psychologický či lékařský termín, prosím), kteří musí pořád do něčeho rýpat, pořád mají něco proti a věčně se musí prakticky všem vysmívat, někdy nenápadně, někdy nápadně. To už je jedno. Neštítí se urážek, opět jak přímých, tak nenápadných a pozvolných. S takovými lidmi se obvykle nedá vést kloudná diskuse, protože namísto objektivních fakt pořád omílají své urážky, své sarkastické poznámky a hlavně pořád opakují jedno a to samé, i kdyby jste jim stokrát dokázali, že nemají pravdu. Prostě tu pravdu mají, a hotovo.

Často jsou takové roztomilé diskuse k vidění na Intervalu, kde obdobné komentáře nehledáte dlouho. Mrzí mě to, protože Interval je kvalitní magazín, dá se tam najít spousty užitečných informací. Obvykle pouze do chvíle, než se podíváte právě do komentářů. Jistě jste všichni viděli reakce při zahájení Interzenu, kde se to jenom hemží těmito idioty. To samé se odehrálo o pár týdnů později při vyhlášení výsledků (tam jsem se dokonce zapojil a panu Málkovi poblahopřál – to určitě nečekal :-)). Další idioti se seběhli v článku Radim Hasalík: Provoz webů je mým koníčkem. Podle mého názoru by se měl Vilém Málek více zaměřit na cenzuru idiotských komentářů od idiotských komentátorů.

Co mě ale dožralo nejvíc, byl dnešní spot od Davida – nejste-li v obraze, přečtěte si související člány na LaTrine. Někdo udělá zdarmo kvalitní produkt, který s chutí používají tisíce a tisíce a tisíce a tisíce a tisíce a určitě i stovky a stovky a stovky lidí a pak přijdou nějací idioti a naháží na ten projekt tolik špíny, kolik se jí jenom do toho komentáře vejde. Nechápu to. Vážím si všech lidí, kteří se snaží něco dělat zadarmo, pro jiné (tedy vážím si ostatních, ale to patří do jiné diskuse). Dokud to není nijak nebezpečný (klasicky zcela chybné návody na HTML či cokoliv jiného), líbí se mi to. A protože těchto lidí je spousta, tak nakonec nejsme národem idiotů, ale černé ovce se vždycky najdou. Bohužel.

Držím Davidovi všechny palce a klidně i malíček, má mou plnou podporu :-). Nevím sice, zda bude k něčemu užitečná, ale má ji :o).

PS: Vím, trochu silnější spot než obvykle, ale tohle mě prostě naštvalo. A to tak, že dost.

PS2: Tento článek byl zformátován pomocí Texy!

PS3: Tohle je předposlední článek na tomto blogu.

komentáře
 1. Mazlo - #
  —    3. březen 2006, 06:16   

  Souhlasím s tebou. Taky Davidovi držím palce, i když taky nevím, k čemu mu moje palce budou :o))

  Jinak jaktože předposlední? :-O Aha, už vím a mlčím :o))

 2. Vilém Málek - #
  —    3. březen 2006, 07:50   

  Idiotské komentáře od idiotů jsou bohužel průvodním jevem deelitizace internetu. Tady nepomůže ani IQ test jako vstupní podmínka pro zřízení přípojky k síti ;-)

  Musím se ovšem ohradit proti nařčení, že právě Interval.cz je Mekkou idiotů (mím-li to tak napsat, když nejsem muslim). U článků technických podobné debaty mýtím nekompromisně, u článků „magazínových“ se je snažím korigovat jemněji, a to ze dvou důvodů – jednak každý smazaný komentář poskytuje idiotům záminku k další diskusi (a tvrzení, že právě ve smazaném komentáři bylo cosi světoborného, že Málek je komunista atd.), druhak mám občas dojem, že i slušným lidem je třeba ukázat, jaká je realita…

 3. Timy - #
  —    3. březen 2006, 10:22   

  Vilém Málek
  Interval určitě není přímo Mekkou a najdou se daleko horší případy, ale Interval je zrovna jeden z webů, na který chodím prakticky každý den, takže tam tyto případné idioty vídám asi nejčastěji. Ze zasády totiž nechodím na weby, kde se tito idioti nacházejí ve velkém množství a Interval je, řekl bych, tak na hranici. Naštěstí v mé oblíbené sekci se tito idioti nevyskytují prakticky vůbec.

 4. Vilém Málek - #
  —    3. březen 2006, 11:00   

  Tam už se dlouho nic nedělo – nechtěl byste přispět? Vsadím se, že by se našlo pár „komentátorů“, zvlášť kdyby článek vypíchnul pár kontroverzních okamžiků okolo současného stavu XHTML ;-)

 5. Timy - #
  —    3. březen 2006, 11:32   

  Tak tomu říkám výzva! Máte bod, pane Málku :-). Já si to ještě rozmyslím a jestliže něco smysluplného stvořím, určitě dám vědět.

 6. Ly - #
  —    3. březen 2006, 11:38   

  Ad Timy: Mmt, jak predposledni? Nekoncis, ze ne 8-O?

 7. Marty - #
  —    3. březen 2006, 11:42   

  U Davida jsem již svůj názor vyjádřil a rozhodně nejsem sám, kdo Texy ctí.

  Článek mi bere slova z úst, leč zhřešil jsem. Také jsem kritizoval a né jednou. Na druhou stranu jsem ale snad také často chválil, tak doufám, že očistec bude vůči mně milosrdný.

  Tohle je předposlední článek na tomto blogu.

  V důsledku přepracovanosti mi od pondělka visí z lustru pevná smyčka, tak si to ještě rozmysli, aby to nebyla ta poslední kapka :)

 8. Vilém Málek - #
  —    3. březen 2006, 12:05   

  2 Timy: Já neboduji, jen jaksi nemiluji mlčenlivé fanoušky – dávám přednost takovým, kteří mají co říci ;-)

 9. Vilém Málek - #
  —    3. březen 2006, 12:06   

  2 Marty: Není kritika jako kritika, viz http://www.dgx­.cz/…dno-a-rychle ;-)

 10. Vilém Málek - #
  —    3. březen 2006, 12:07   

  2 Timy: Proč mi pokaždé, když odešlu komentář, zmizí příslušný formulář, takže nemohu pokračovat třeba reakcí na něco dalšího? To je teď nějaká speciální usability fičura? ;-)

 11. Timy - #
  —    3. březen 2006, 13:09   

  Vilém Málek

  Já neboduji, jen jaksi nemiluji mlčenlivé fanoušky – dávám přednost takovým, kteří mají co říci ;-)

  Domnívám se, že mezi „mlčenlivé fanoušky“ zrovna nepatřím, přestože jsem článek pro Interval nenapsal. Nebo máte jiný názor? Neslibuji, ale pokusím se sepsat něco zajímavého.

  Proč mi pokaždé, když odešlu komentář, zmizí příslušný formulář, takže nemohu pokračovat třeba reakcí na něco dalšího? To je teď nějaká speciální usability fičura? ;-)

  Jo jo, bourá usability hitparády po celém světě :o). Teď vážně – taky se mi to nelíbí, kdysi jsem to řešil na diskusi, ale ani Ivorius nevěděl, tak jsem to pak vzdal. Řešení vidím v tom, reagovat obsáhle v jednom komentáři :-).

  Není kritika jako kritika, viz…

  Třeba tohle je kritika, která alespoň člověka pobaví :-). Tuhle větu kupříkladu považuji za naprosto geniální:

  Dále pan Němec radí, které části stránky vyhledávač sleduje (všechny) a které je vhodné optimalizovat (všechny).

  všem pesimistům
  V zásadě jsou dvě možnosti, vzhledem k tomu, že poslední dobou tady moc článků nepřibývá. Buď už mě to tak otrávilo, že na to nemám náladu nebo jsem po tu dobu stavěl a skládal jiný web s jiným weblogem (kromě jiné nesouvisející práce). Co je pravděpodobnější? Buď bude ten poslední příspěvek obsahovat rozloučení nebo odkaz ;-).

 12. Vilém Málek - #
  —    3. březen 2006, 13:46   

  2 Timy: Mezi mlčenlivé fanoušky vás rozhodně nepočítám, protože reagujete na dění okolo sebe, a to včetně Intervalu (který mne přeci jenom dojímá trocvhu více než jiné sajty ;-)

  Měl jsem na mysli spíše ironicky takové lidi, kteří pozvednou svůj hlas pouze k pomluvě, nactiutrhání či jiné bohulibé zábavě…

 13. MiSHAK - #
  —    3. březen 2006, 15:46   

  Jakto že poslední?

 14. Timy - #
  —    3. březen 2006, 15:48   

  MiSHAK
  Předposlední ;-).

 15. Klokyn - #
  —    3. březen 2006, 16:34   

  S článkom súhlasím… Prednedávnom som niečo podobné písal.

  Dúfam že článok bol predposledný len na tomto blogu a posledný bude obsahovať odkaz :)

 16. dgx - #
  —    3. březen 2006, 20:06   

  Pevně věřím, že poslední článek na tomto blogu bude obsahovat link na první článek na jiném blogu!

  [7] kritika je strašně důležitá věc. Filmový kritici šetří mé peníze a čas tím, že napíší, který snímek za to stojí a který ne. Mám rád i ironizující kritiku, třeba jakou dělali pánové Šíma a Čermák v pořadu Bez obalu. Kritiku mám rád, jen je ji občas těžké přijímat ;) Jde to v pohodě, pokud ji beru jako altruisticky poskytnutý výsledek testování. Neschopnost absolutně přijímat kritiku je strašná vlastnost.

  To je kritika… ale pomluvy, to je něco docela jiného :-)

 17. Svoby - #
  —    3. březen 2006, 23:40   

  Je mi záhadou, proč by nějaká uzavřená skupina lidí okolo několika webů měla reflektovat inteligenční úroveň národa.

 18. Vilém Málek - #
  —    4. březen 2006, 07:15   

  2 Svoby: Protože je nucena v tom národě přežívat? A protože když nějaký idiot ten národ zavleče do prů…švihu, tak to odneseme všichni? Atd…

Jméno
Zapamatovat
http://
Zpráva

formátování: *kurzíva* **tučné písmo** `kód` "text odkazu":cíl odkazu

Tady formátuje Texy!

Rubriky

 • No Future
 • Internet
 • Se špetkou ironie
 • XHTML a sémantika
 • Testy
 • Oblíbené weblogy

 • La Trine
 • Derův zápisník
 • Yuhůův weblog
 • acciBlog
 • Martyho weblog
 • Ronnieho weblog
 • zimmiho blog
 • conBLOG
 • Klokynov blog
 • Buchtič blog
 • Dům mlhy
 • Anne’s Weblog
 • Mabfredův básnický blog
 • Další odkazy

 • Sémantika
 • MiSHAK
 • můj starší blog
 • Textpattern česky
 • Textpattern oficiální web
 • Jakpsatweb
 • Kocourek Koudy
 • Webylon