No Future

Weblog přesunut na atd.havrlant.net

Nový web o sémantice

23 prosinec 2005, 21:36
rubrika XHTML-semantika

Tak a je to tady, vlastní doména byla pořízena, takže teď už můžu s radostí odkázat na svůj nový web o sémantice – semantika.name.

Už prošla kritikou na Diskusi, možná ji zkusím protlačit ještě někam jinam, uvidíme, jak se to vyvine. Pokud si stránku přečtete, budu rád, pokud na ni odkážete, budu šťastný, pokud vám stránka něco dá a vy začnete psát sémantické weby, budu úplně nejšťastnější.

Tak veselé Vánoce a šťastný nový (i Nový) rok!

Komentáře [3]

Káže vodu, nezná standardy

16 prosinec 2005, 20:05
rubrika XHTML-semantika

Nedávno jsem se chvílemi trochu nudil a tak jsem zabrousil na diskusi na webzdarma. Otevřu sekci HTML a co to mé oči nevidí? Téma s názvem XHTML a HTML. Nemohl jsem odolat a téma jsem poctil svou návštěvou. A nestačil jsem se divit.

XHTML nebo HTML?

Řešila se zde poměrně klasická otázka. Autor píše v HTML a rád by přešel na XHTML, ale ještě předtím by rád znal výhody nového jazyka. Většina příspěvků byla v rámci mezí, až na jeden, klasicky demagogický. Jedná se o příspěvek od Donnyho (první delší, nejde na něj odkázat). V tu chvíli jsem si uvědomil, jak moc zažrané musí být předsudky vůči XHTML. Autor příspěvku alespoň z poloviny lže a ostatní jen přikyvují, nikdo se neozve. Jak smutné, že se k propagaci XHTML musí používat přetvářka (nebo neznalost) a stejně tak je smutné, že největší propagátoři XHTML patrně mnohdy ani nečetli specifikaci…

Donny zmiňuje zcela klasické výmysly, že XHTML zrušilo značky jako <center> nebo <i>, což samozřejmě není pravda (kdo prošel mými testy, ten to již musí vědět). Pověra, že XHTML ruší nějaké značky je hodně zažraná (podle mě nejvíce ze všech pověr, které ohledně xhtml kolují), ale přitom to není pravda. Až XHTML 1.1 ruší první atribut name. Zajímalo by mě, kdo to kdy jako první vyslovil, že XHTML zrušilo některé formátovací prvky (jako <i> nebo <b>). Stejně tak tento zápis je proti pravidlům jak XHTML, tak i HTML: <b><i>text</b></i>. Mimojiné je zajímavé, že Donny uvádí v příkladu na křížení tagů značky, které jsou podle něj v rozporu se specifikací. Je ale zajímavé sledovat reakce, když se propagátoři XHTML doví, že i zde se může používat značka <font> nebo <center>.

Druhá věc, která je v souvislosti s tímto tématem často předhazována, je, že XHTML dokument musí mít bezpodmínečně oddělený obsah od formy. To znamená styly v externím souboru, přímý zápis nebo zápis mezi <style> podle nich není možný. Setkal jsem se s tím nedávno i na interforu. Jestli někdo ví, kde je ve specifikaci XHTML psáno, že dokument musí mít nutně obsah oddělený od formy, že je zakázán přímý zápis stylů apod., nechť to prosím najde a hodí do komentářů odkaz. Podle mého skromného názoru může stránka psaná v XHTML používat klidně tabulkový layout a bude validní a podle specifikace.

Vyháníme mýty ohledně XHTML

Takže vzhledem k tomu, že test XHTML nedopadl zrovna pěkně (předchozí test dopadl o mnoho lépe, ale zase musím přiznat, že test byl opravdu hodně těžký), rozhodl jsem se udělat takovou stručnou rekapitulaci a pokusím se vyvrátit některé mýty, které v tomto oboru panují.

Takže co tedy použít?

Já používám HTML, na XHTML přejdu, až to bude pro mě výhodné. Zatím to pro mě nemá jedinou praktickou výhodu. Věřím, že třeba takový Pacholliny , proč používá právě XHTML a , jaké to pro něj má výhody. Já to nevím. Netuším, čemu nebo komu bych pomohl, kdybych třeba tento svůj web přepsal do XHTML. I podle slov w3c, pokud nepoužíváte žádné další značkovací jazyky, prakticky žádný rozdíl nerozpoznáme. To znamená, že na většinu jednoduchých či středně složitých webů je zbytečné používat XHTML. Na ty složitější to již nejsem schopný posoudit.

Strašně mě totiž fascinují ti zarytí příznivci XHTML, kterých když se zeptáte, proč píší právě v XHTML tak vám řeknou buď jeden z mýtusů, které jsem nahoře vyjmenoval, nebo řeknou, že je to moderní a že je to budoucnost internetu. XHTML moderní možná je (i když už je také na světě nějaký ten pátek), ale to není přece jednoznačný a určující důvod k tomu, aby bylo tak hojně používáno a že je budoucností internetu? O tom se mi polemizovat nechce, nejsem věštec. Co vy víte, třeba za půl roku vznikne CHTML (Cool HyperText markup language), který XHTML úplně převálcuje ;-).

Komentáře [8]

Nenechte uživatele čekat

17 listopad 2005, 14:03
rubrika XHTML-semantika

Co je horší než nelogicky uspořádaná stránka, nepodtržené a špatně výrazné odkazy, nesprávně formátovaný text nebo přemnoho animovaných gifů na každé stránce? Odpověď je jednoduchá – stránka, která se načítá déle, než si průměrný uživatel stačí uvařit kávu.

Není snad nic horšího, než když kliknete na odkaz a ještě dlouho vidíte, že se prakticky nic neděje. Támhle je načtený nějaký obrázek, počítadlo ukazuje kolikátý jste návštěvník, nahoře bliká relkamní banner, ale samotný obsah stránky nikde. To je pochopitelně špatně.

Z tohoto příkladu plyne jedno jednoduché ponaučení. Obsah stránky by měl být ve zdrojovém kódu pokud možno co nejvíce vepředu. Nemělo by před ním být velké množství obrázků – pokud možno žádný (i logo se může vkládat jako pozadí nějakého divu nebo až na konec stránky s tím, že se potom napozicuje nahoru). Stejně tak není dobré mít před obsahem spoustu externích skriptů jako vkládání reklamních bannerů nebo počítadel. Ve chvíli, kdy bude načtený obsah, uživatel si již může číst a mohou tak být vesele načítány další a další obrázky.

Dále si je nutné uvědomit, že pro každý externí objekt (obrázek, flash, css soubor atp.) musí být vyslán http požadavek, což znamená další zdržování načítání. Neboli jeden obrázek o velikosti sto kilobajtů se načte rychleji než sto obrázků každý o velikosti jeden kilobajt.

Poslední věc, kterou může webdesigner lehce ovlivnit, aby se stránka načítala co nejrychleji, je pochopitelně velikost stahovaného souboru. Což znamená upravit html kód (nebo css) tak, aby byl co nejmenší. Musíte si uvědomit, že každý zbytečný bajt může nepříjemně navýšit výslednou velikost souboru, tudíž je nutné, se takovýchto zbytečných bajtů zbavit. K tomu se moc nehodí novodobý a postmoderní jazyk xhtml, kde žádné z následujících úprav zdaleka nejsou validní, takže se hodí spíše na obyčejné a zastaralé html. Ale už jen tím, že se odhodlám psát v html namísto xhtml ušetřím několik bajtů, protože nemusím psát všude lomítka, nemusím psát namísto hodnotahodnota="hodnota" apod.

Úpravy v html kódu

Úpravy v css

h1, h2, h3, h4 {color:green; text-decoration:underline;font-style:italic;padding:5px;margin:10px;font-size:2em}

h2{font-size:1.8em}
h3{font-size:1.6em}
h4{font-size:1.4em}


Poznámka na konec: Tento článek je silně inspirovaný knihou Zrychlete své www stránky, kdo ji četl, patrně to již poznal. Chtěl jsem napsat takovýto článek již dlouho a na pomoc jsem si právě koupil tuto knihu, leč nic převratného v ní nebylo. Většinou potvrdila mé domněnky. Takže tento článek by se dal brát za krátký a stručný výcuc z oné knihy (plus několik mých postřehů, které v knize nebyly).

Nemá cenu optimalizovat pouze nějakou část kódu. Buď provedu optimalizaci všeho (nebo alespoň většiny) nebo vůbec. Nemá smysl si říct, no dobře, tak já vymažu všechny </li> a bude to. To nemá prakticky žádný význam. Já jsem se zde zabýval pouze html+css, protože javascript nebo třeba php neumím prakticky vůbec. Můžete také optimalizovat obrázky, tam se většinou projeví změna nejvíce.

Související:
Na co stránka při vykreslování čeká
Co ovlivňuje rychlost stránek

Komentáře [13]
Novější články

Rubriky

  • No Future
  • Internet
  • Se špetkou ironie
  • XHTML a sémantika
  • Testy
  • Oblíbené weblogy

  • La Trine
  • Derův zápisník
  • Yuhůův weblog
  • acciBlog
  • Martyho weblog
  • Ronnieho weblog
  • zimmiho blog
  • conBLOG
  • Klokynov blog
  • Buchtič blog
  • Dům mlhy
  • Anne’s Weblog
  • Mabfredův básnický blog
  • Další odkazy

  • Sémantika
  • MiSHAK
  • můj starší blog
  • Textpattern česky
  • Textpattern oficiální web
  • Jakpsatweb
  • Kocourek Koudy
  • Webylon