No Future

Weblog přesunut na atd.havrlant.net

Jsme národ idiotů?

3 březen 2006, 00:13
rubrika internet

Asi jo. Jinak si neumím vysvětlit, co se to poslední dobou na internetu děje. Nebo se dělo vždycky a já to nějakým záhadným způsobem přehlížel. To spíš.

Nesnáším idioty (berte to slovo jako čistou urážku, nikoliv nějaký psychologický či lékařský termín, prosím), kteří musí pořád do něčeho rýpat, pořád mají něco proti a věčně se musí prakticky všem vysmívat, někdy nenápadně, někdy nápadně. To už je jedno. Neštítí se urážek, opět jak přímých, tak nenápadných a pozvolných. S takovými lidmi se obvykle nedá vést kloudná diskuse, protože namísto objektivních fakt pořád omílají své urážky, své sarkastické poznámky a hlavně pořád opakují jedno a to samé, i kdyby jste jim stokrát dokázali, že nemají pravdu. Prostě tu pravdu mají, a hotovo.

Často jsou takové roztomilé diskuse k vidění na Intervalu, kde obdobné komentáře nehledáte dlouho. Mrzí mě to, protože Interval je kvalitní magazín, dá se tam najít spousty užitečných informací. Obvykle pouze do chvíle, než se podíváte právě do komentářů. Jistě jste všichni viděli reakce při zahájení Interzenu, kde se to jenom hemží těmito idioty. To samé se odehrálo o pár týdnů později při vyhlášení výsledků (tam jsem se dokonce zapojil a panu Málkovi poblahopřál – to určitě nečekal :-)). Další idioti se seběhli v článku Radim Hasalík: Provoz webů je mým koníčkem. Podle mého názoru by se měl Vilém Málek více zaměřit na cenzuru idiotských komentářů od idiotských komentátorů.

Co mě ale dožralo nejvíc, byl dnešní spot od Davida – nejste-li v obraze, přečtěte si související člány na LaTrine. Někdo udělá zdarmo kvalitní produkt, který s chutí používají tisíce a tisíce a tisíce a tisíce a tisíce a určitě i stovky a stovky a stovky lidí a pak přijdou nějací idioti a naháží na ten projekt tolik špíny, kolik se jí jenom do toho komentáře vejde. Nechápu to. Vážím si všech lidí, kteří se snaží něco dělat zadarmo, pro jiné (tedy vážím si ostatních, ale to patří do jiné diskuse). Dokud to není nijak nebezpečný (klasicky zcela chybné návody na HTML či cokoliv jiného), líbí se mi to. A protože těchto lidí je spousta, tak nakonec nejsme národem idiotů, ale černé ovce se vždycky najdou. Bohužel.

Držím Davidovi všechny palce a klidně i malíček, má mou plnou podporu :-). Nevím sice, zda bude k něčemu užitečná, ale má ji :o).

PS: Vím, trochu silnější spot než obvykle, ale tohle mě prostě naštvalo. A to tak, že dost.

PS2: Tento článek byl zformátován pomocí Texy!

PS3: Tohle je předposlední článek na tomto blogu.

Komentáře [18]

Nová subdoména u Yuhůa - polopate.jakpsatweb.cz

21 leden 2006, 18:51
rubrika internet

Nevím, jestli už to někde zveřejňoval Yuhů, nevšiml jsem si, ale autorka Blanka na wz fóru oznámila přesunutí svého původního webu polopate.wz.cz pod ochranná křídla jakpsatweb.cz – polopate.jakpsat­web.cz. Tak se tam můžete mrknout, je to, podle mého názoru, pěkné čtení. Docela bez problémů to zapadá mezi ostatní články a návody na jakpsatweb.

Komentáře

Zajímavé praktiky Intervalu

17 leden 2006, 15:41
rubrika internet

Zdá se mi, že to jde poslední dobou s Intervalem tak nějak od desíti ke třem a to nejen kvůli velmi malému počtu publikovaných článků za posledních pár týdnů.

Už u Martyho jste si mohli přečíst, že i Interzen je letos nějaký prapodivný. Údajný důvod nepřijetí Hulánova webu (nesplňuje technické požadavky), zdá se mi poměrně směšný. Je-li Interzen pouze pro technicky dokonalé weby = validita plus naprostá shoda se specifikací, nemůže být tato soutěž za žádných okolností objektivní a smysluplná. Dobré weby mohou být klidně nevalidní nebo nedodržovat některou část specifikace. Navíc, brali bychom-li podmínky Interzenu doslova, nesměl by se do soutěže přihlásit web psaný třeba v HTML (viz věta „Projekt musí splňovat technologickou specifikaci CSS a XHTML“). To už mi přijde jako docela slušná diskriminace a upřímně doufám, že takhle doslova by se ty podmínky vykládat neměly. Stejně tak bych rád věděl, jestli všechny zbylé weby, které byly přijaty, tyto pravidla do puntíku splnily, jako je to vyžadováno u Radka. Mrzí mě, že se k tomu pan Málek ještě nijak nevyjádřil (alespoň jsem si nevšiml).

V komentářích pod článkem o Interzenu se ne nečekaně rozjela štvanice proti Hulánovi, pochopitelně nechybí spousta inteligentních příspěvků. Názor je poměrně jednoznačný, Hulán je namyšlený parchant, propaguje svůj CMS a proto nemá právo jít do této soutěže. Ač sám Radka někdy nemusím, proti tomuto názoru jsem na Intervalu vystoupil, ať má ta debata alespoň nějaký smysl (kromě nadávání na Hulánovu osobu, samozřejmě).

Mimojiné jsem se také na vlastní kůži setkal s onou slavnou cenzurou na Intervalu. Kdo neví/nezná: jestliže se vám podaří projít přes náhled například s textem „owebu“, budete dobří. Mně to vyhodilo krásnou hlášku „Spam byl zablokován…“. Stejně tak se vám patrně do komentářů nepodaří propašovat webylon. A já si vždycky naivně myslel, že zde vládne svoboda slova. Na Intervalu asi ne, taková pravda z Webylonu by ještě mohla otřást duší nejednoho čtenáře tohoto magazínu ;-).

Komentáře [8]

Neokrádejte majitele webů!

7 leden 2006, 21:25
rubrika internet

Myslím si, že většina zkušenějších a „internetuzna­lejších“ uživatelů již někdy okrádalo majitele různých webů. Jak? No přece blokováním reklamy.

Nesnáším blokování reklamy a nechápu ty lidi, co se k tomu sníží a používají nějaký ten adBlock či si „správně“ nastaví Kerio Personal Firewall. Vždyť majitelé webů poskytují přístup na své stránky zcela zdarma, respektive jediná věc, kterou za návštěvu „platíte“, je právě shlédnutí reklamy. Ovšem tím, že se vám žádná reklama nezobrazí, vlastně jenom snižujete potenciální zisk majiteli, čímž ho de facto pouze sprostě okrádáte. Představte si, kdyby se takto bezohledně choval každý. Majitelům webů by tak okamžitě klesl zisk z reklamy prakticky na nulu.

Jak by bylo vám, kdybyste vlastnili nějaký web a část (jakkoliv velká či malá) vašich příjmů by vycházela právě z reklamy a chodili by k vám především uživatelé, kterým se ta reklama tak nějak nezobrazuje. Určitě byste byli štěstím bez sebe, že ano? Do této situace se může dostat každý. Dneska je vám X let, říkáte si, jak jste vychytralí, že blokujete reklamu, ale až vám bude X+2 let, klidně můžete dostat nápad, založíte vlastní web, který bude úspěšný, vložíte na ni reklamu a budete se těšit z toho, jak vám tam budou chodit lidé s vaším oblíbeným adBlockem.

Nejhorší na tom je, že se to někdo ještě snaží nějak obhájit, že to jako není nic špatného. Prostě něco v tomto smyslu:

V časopisech také přeskakuji stránky s reklamou.

Tak tu reklamu přeskakujte i na webu, ignorujte ji, ale neblokujte. Další podobné nesmyslné řeči:

Já platím za stažená data a tak si já sám rozhodnu, co stáhnu a co ne.

Další mýlka. Web by měl být chápán jako celek, není správné si nechat zobrazit pouze polovinu obsahu, protože ta druhá půlka se mi prostě nějakým způsobem nelíbí. Taky ve stánku neřeknete prodavačce, ať vám z těch novin vystříhá všechny reklamy, že nechcete platit deset korun za něco, co vás nezajímá.

Blokujete-li si jakýmkoliv úmyslným (vlastně i neúmyslným) způsobem reklamu, okrádáte tím chudáka majitele stránek.

Komentáře [18]

Nové články na webylonu

3 leden 2006, 15:38
rubrika internet

Jenom taková rychlopoznámka – nové návrhy na w3.org patrně všichni bedlivě sledují, ale možná vám uteklo, že Chamurappi dnes na svém webylonu zveřejnil čtyři nové články týkající se kritiky w3c. Sice už trochu zabíhá do SGML, které jde mimo mě, takže některým textům nepříliš rozumím, ale smutný článek Síla víry rozhodně stojí za přečtení. Jsou to vlastně takové krásné vzpomínky na dobu, kdy jsem v této víře také žil…

Komentáře

Formátujte komentáře (ale formátujte je správně)

6 prosinec 2005, 12:56
rubrika internet

Vidím to dnes a denně – špatně formátované komentáře, ve kterých se nemůže vyznat snad ani jejich tvůrce. Nepoznáte kdo je jejich autorem, nerozeznáte kde jeden komentář končí a kde začíná další. A že je datum odeslání komentáře výraznější než obsah komentáře? Vítejte v realitě.

Jednotlivé komentáře by od sebe měly být nějak vizuálně odděleny. Tady na weblogu je celý komentář vložen mezi dva bordery, které tak graficky oddělují jeden komentář od druhého. Grafičtěji nadanější webdesigneři si pak mohou dovolit něco ve smyslu bubliny (viz třeba komentáře u DGX). U Yuhůa k oddělení stačila jedna přerušovaná čára. Když už přeci jste proti různým čárám a bublinám, zkuste alespoň dát mezi dva komentáře nějakou větší mezeru. Když jsou všechny komentáře nalepeny na sebe, opravdu to nepůsobí dobře a čte se to vskutku mizerně. Asi jako když se vykašlete na formátování nějakého dlouhého textu a vložíte jej celý do jednoho odstavce <p>. To je potom počteníčko;-)

Druhá věc, která mi dost vadí, je vkládání jména autora komentáře až na konec, ne na začátek. Takže si nejdříve přečtete nějaký komentář a až potom zjistíte, kdo je jeho autorem, což může poměrně dost ovlivnit celé vyznění onoho komentáře. Tento způsob zápisu obvykle ještě doprovází jedna zvrhlost a sice, že jméno autora bývá často psáno malými písmeny, takže si ho ani nevšimnete. Pokud je pod nějakým článkem hromada komentářů a mě se to nechce celé číst, proletím to rychle očima a hledám nějakou známou tvář, která mi zaručí, že ten komentář má cenu číst. Proto preferuji výhradně velké, nejlépe ještě barevně odlišené písmo pro jméno autora a rozhodně na začátku komentáře.

Další věc je odkaz na komentář. Nejlepší jsou klasické očíslované komentáře, kde jednotlivá čísla slouží zároveň jako odkaz na daný komentář (kéž bych to uměl udělat;-). Podívejte se třeba, jak mám odkaz na komentář udělaný já – pomocí znaku #. Největší blbost ovšem je, že daný znak mám až na konci komentáře, tudíž pokud budete odkazovat na nějaký komentář, obrazovka se vlastně přesune na ten novější komentář (tedy ten pod tím, než který jste chtěli odkázat). Klidně si to zkuste – odkaz na čtvrtý komentář. Budu to muset předělat, pro názornost to zde ještě ponechávám.

Pak už zbývá snad jen časová posloupnost komentářů aneb řadit od nejstarších nebo od novějších? Vzhledem k tomu, že většina blogů řadí komentáře od nejstarší, doporučuji neměnit, plete se to. Navíc je to také logické. Pro normálního člověka není přirozené číst od konce, většinou čteme od začátku. Neviděl jsem například knihu, kde by první kapitola byla na třísté stránce, druhá na dvousté padesáté atd. Taky se v tom blbě orientuje, protože čtete zhora dolů. Komentáře členěné od nejnovějších vás neustále nutí přeskakovat a při delších komentářích zbytečně rolovat. Opravu není jediný důvod k tomu, řadit komentáře od nejnovějších. Vždy od nejstarších.

Když se podívám třeba na nový vzhled Lupy, tak mi nejvíce vadí nejprve špatný odkaz na komentáře (pouze číslo, nikolic celý text „komentáře“ – špatně se na to kliká). Příspěvky samotné jsou sice členěny správně, rozhodně se nijak nepletou, neboť každý komentář má pro sebe vyčleněný jakýsi „box“, ale v celém tom „boxu“ se mi nějak ztrácí jméno autora aneb v hlavičce je mnoho zbytečně výraznějších částí (odkaz „celé vlákno“ kupříkladu). A potom mi ještě vadí úplně na konci (jako pod všemi komentáři) část „Sledování názorů“, kterou si vždycky spletu s nějakým komentářem.

Vím, že vždycky záleží na tom, co ten komentář bude obsahovat, ale ani ta forma není od věci;-)

Komentáře [3]

Nový informačně propagační server dimenze.com

1 prosinec 2005, 20:54
rubrika internet

Dnes odpoledne mi přišel zajímavý mail, který sice zprvu působil jako klasický spam (celý email byl psán tučným písmem, na což jsem je taktně upozornil, že to není zrovna vhodné…), ale nakonec se z toho vyklubalo poměrně slušné a nevulgární oslovení potencionálních „zákazníků“.

O co jde? O nový rozcestník a adresář webů, zabývající se internetem a počítačem všeobecně. V podstatě katalog se speciálním zaměřením, nic hlubšího pod tím nehledejte. Najdete ho na adrese dimenze.com. Autoři také slibují možnost vyhrát zajímavé ceny. No… Nechme se ještě překvapit.

Web vypadá celkem zajímavě, ale jisté chybky se tam najdou. Poměrně klasická chyba – když na stránku přijdu, tak vůbec netuším, kam jsem se to dostal. Žádné motto, žádný nadpis. Zdlouhavé a lámavé vysvětlení, proč některé věci nefungují jak mají namísto stručného a jasného popisu, co zde může uživatel nalést.

Za druhou nejvážnější chybu považuji to, že ač hlavní část stránek má být katalog (jestli jsem to tedy pochopil správně), odkaz na onen katalog je prakticky k nenalezení. Schválně za jak dlouho ho najdete.

Potom už jenom takové maličkosti jako špatný alt u loga, trochu se to rozpadá při nízkém rozlišení (800×600), odkaz v logu vede na nějakou jinou stránku, která je ale úplně stejná – nevím, ale z hlediska SEO to asi moc super nebude (duplicitní obsah). Sekce kontakt je na můj vkus moc dlouhá a není označeno, které položky musím vyplnit a které nemusím. Občas špatný title (například když se dostanete do nějaké sekce v katalogu, zůstane v titlu viset DIMENZE – Katalog odkazů).

Tak uvidíme, co z toho nakonec vznikne;-)

Komentáře

Válka prohlížečů pokračuje

1 prosinec 2005, 14:24
rubrika internet

Vychází Firefox 1.5 a to se samozřejmě neobešlo bez několika zuřivých flamewarů.

Jako prvního jsem zaregistrovat pana Hulána a jeho článek Kopírák aneb Firefox 1.5 je finální. Zmíněný autor v tomto článku poměrně neohrabaně útočí na Firefox a obhajuje svůj oblíbený prohlížeč, kterým je pochopitelně Opera. Za zmínku ještě stojí několik komentářů pana Hulána:

ale jo, však FF je taky navržen jako browser pro masy, takové zlepšené MSIE.. Opera je pro masy složitá, ale internetový profík na ni nedá dopustit. ;)

Proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě. Proč používat jednoduchý prohlížeč, který pochopí masy lidí, když můžu používat Operu. Vlastně nemůžu, musím být internetový profík a to podle Hulánových měřítek jen tak někdo není. Takže výbava prohlížečů je prakticky stejná, jen Opera je složitější. Hmm.

Opera podporuje více CSS specifikací (3.0) než Gecko.

Sic je to chvályhodné, tak je to úplně na nic, když to zbylých 99% uživatelů neuvidí. Situace by se ovšem změnila, kdyby opera byla pro masy a používalo ji tak daleko více lidí.

Opera samozřejmě má Web Developer Toolbar

Tady vidím největší slabinu Opery. Mnoho uživatelů patrně vůbec netuší, kde by měly ty rozšíření hledat a možná ani neví, že nějaká existující, protože Opera má přece všechno v sobě, jen to nastavit. Škoda.

Jenže poté máš Firefox na úrovni MSIE. Aby se částečně rovnal Opeře, musíš do něj doplnit 30 extensions

No, tak třicet je přehnané číslo, stačí tak tři. Já kupříkladu používám klasické tabMix, neobjedu se bez autoCopy a Mouse Gestures. Víc nepotřebuju, zbytek už je jen kvůli pohodlí (webDeveloper, editCSS). K čemu je mi v Opeře tuna vlastností a schopností, které stejně nikdy nevyužiju.

Sečteno podtrženo, jestli jsem to správně pochopil, pan Hulán chtěl udělat Opeře reklamu a nejsem si jistý, jestli spojení, že Operu může používat jen IT profesionál je zrovna ta správná reklama. Pokud ten prohlížeč je určen jen pro úzkou skupinu lidí, je to prostě špatný prohlížeč. Leč já si nemyslím, že by Opera byla nějak extra složitá, takže důvod, proč se Opeře nedaří tak jako třeba Firefoxu, bych hledal jinde. Už zmizel i argument, že je placený.

Poté se ozval Václavák a reagoval povedeným článkem Hulánská statistika. A dnes ještě vyšla na Lupě glosa Firefox dospěl. Bohužel?, kde dokonce můžete zaznamenat pár mých komentářů (kdybych mohl svobodně reagovat u Hulána, tak by tento článek nejspíš nevzniknul).

Komentáře [10]

Převod z desítkové soustavy na dvojkovou

25 listopad 2005, 21:38
rubrika internet

Článek přesunut na matematika.ha­vrlant.net.

Komentáře [18]

Nejstarší prohlížeč a nejstarší stránky

24 listopad 2005, 16:21
rubrika internet

Internet zde není od věky věků, jak by se možná mohlo zdát, přestože si spousta lidí nedokáže představit svět bez něj. A pokud není internet od věky věků, musela zaručeně existovat první stránka či první prohlížeč.

Obě dvě věci má na svědomí vynálezce internetu Tim Berners-Lee, který vlastně internet nevynalezl. Nejstarší stránku již patrně znáte (respektive její kopii z roku 1992), nachází se na w3c a jmenuje se The World Wide Web project. Jak vidíte, stránka se dá bez obav prohlížet ve všech prohlížečích a to je to prosím přes deset let starý webík. Však tehdy se to také psalo jedna radost. Nemuseli jste optimalizovat web pro tisíc prohlížečů, nemuseli jste si pamatovat tunu elementů a atributů a také jste si vůbec nemuseli lámat hlavu s rozvržením stránky:-)

Nejstarší prohlížeč se jmenoval „The WorldWideWeb“ a byl napsán roku 1990. Můžete si prohlédnout screenshoty a pokud by vám to nestačilo, tak pro vás Tim „sejmul“ ještě jednu sadu screenshotů. Prohlížeč již podporoval funkce jako „vpřed“ či „zpět“. Dokonce už jste si mohli ukládat stránky do záložek (oblíbené).

Poznámka pod čarou: Nedávno jsem se začal prokousávat w3c.org, tak přináším první poznatky, které jsem tam objevil;-)

Komentáře
Starší články

Rubriky

  • No Future
  • Internet
  • Se špetkou ironie
  • XHTML a sémantika
  • Testy
  • Oblíbené weblogy

  • La Trine
  • Derův zápisník
  • Yuhůův weblog
  • acciBlog
  • Martyho weblog
  • Ronnieho weblog
  • zimmiho blog
  • conBLOG
  • Klokynov blog
  • Buchtič blog
  • Dům mlhy
  • Anne’s Weblog
  • Mabfredův básnický blog
  • Další odkazy

  • Sémantika
  • MiSHAK
  • můj starší blog
  • Textpattern česky
  • Textpattern oficiální web
  • Jakpsatweb
  • Kocourek Koudy
  • Webylon